Sakız Adası / Mostra Karnavalı Konaklamalı

80
HEMEN SATIN AL

Sakız Adası / Mostra Karnavalı Konaklamalı

TURYOL SAKIZ ADASI MOSTRA KARNAVALI TURU

9-10 Mart 2019

 
1.Gün Cumartesi
Mostra karnavalı turu için Cumartesi sabahı saat 08:00 da Çeşme gümrük limanı girişindeki TURYOL ÇEŞME CHECK-İN OFİS’inde işlemlerimizi yapıyoruz. Pasaport kontrolünün ardından Ege’nin maviliklerinde hızlı feribot ile 30 dakika sürecek keyifli yolculuğumuz başlıyor. Sakız Adası limanına vardığımızda giriş işlemlerinin ardından valizlerimizi otobüsün bagajına yerleştiriyor ve Ege’nin gizli hazinesi Sakız Adası’nı keşfe başlıyoruz.

Turumuzda ilk durağımız yüzlerce yıldır el yapımı seramikleriyle meşhur ARMOLİA köyü. Burda adaya da ismini veren meşhur Damla sakızı ağaçlarını yakından tanıyacak ve doğanın bu mucizesi hakkında ki çok ilginç bilgileri rehberimizden dinleyeceğiz. Ardından meşhur seramik atölyelerin birini ziyaret etmek için küçük bir mola.

Bir sonraki durağımız Sakız Adası’ndaki bir çok ortaçağdan kalma kale-köy arasında mimari yapısını günümüze kadar en güzel korumuş olan MESTA. Bizleri inşa edildiği dönem 13. Yüzyıla zamanda bir yolculuğa çıkarıyor. Labirent gibi ara sokaklarından ilerleyerek köyün merkezindeki meydanına ulaşıyor ve ihtiyaç molası veriyoruz. Bu molamız süresince isteyen misafirlerimiz adanın doğal dondurmalarının, isteyenler Yunanlıların meşhur kahvesi Frappenin, isteyenlerde Yunanistan’ın sadece Sakız Adası’nda üretilen İncir Rakısının (Suma) tadına bakabilir. Taksiarchis kilisesini ziyaretinin ardından köyden ayrılıyoruz.

Sıradaki köyümüz evlerin üzerindeki geometrik şekilleriyle dünyada eşi bulunmayan PYRGİ. Ksista adı verilen ve Cenevizlilerden günümüze yüzyıllardır uygulanan bu teknik hakkında detaylı bilgileri rehberimiz bize aktarıyor. Kristof Kolomb’un Sakız Adası’nda kaldığı evi de gördükten sonra (her ne kadar bir çok kişi rivayet dese de köyde yaşayanları nerdeyse yarısının soyadı Kolombos :) öğlen yemeği için hareket ediyoruz. Deniz kenarında lezzetli bir tavernada öğlen yemeğinin ardından dinlenmek ve akşam yapılacak eğlenceye enerji toplamak için otelimize doğru hareket ediyoruz.

 Saat 21:00 otel lobisinde buluşup Canlı Yunan müziği, limitsiz uzo ve şarap eşliğinde akşam yemeğimizi yiyeceğimiz tavernaya gidiyoruz. İsteyen misafirlerimiz sabahın erken saatlerine kadar sirtaki yapıp tabak kırmaya devam edebilir.
 
 
2. Gün Pazar
Sabah kahvaltının ardından otobüsteki yerimizi alıyor  karnaval etkinlikleri ve yürüyüşünü izlemek için adaya özgü kızıl taşlarla yapılmış evleriyle ünlü THYMİANA köyüne hareket ediyoruz. MOSTRA karnavalının tam olarak ne zaman başladığı bilinmese de kökleri ortaçağda yaşanmış gerçek bir hikayeye dayanmaktadır. Çağlar boyunca korsanlar Damla Sakızı ve zenginliklerinden dolayı adayı yağmalamıştır. Yine bir gün ada halkı eğlenceye dalmışken gözcüler yaklaşmakta olan korsanları haber verirler. Eğlencenin coşkusuyla tüm köy halkı sahile doğru koşar ve korsanlara tuzak kurarlar. Şiddetli geçen çatışmanın ardından da korsanların saldırısını geri püskürtür, ele geçirdiklerinde köy meydanında asarlar. Bu zafer anısına da her sene festival ayının son Pazar günü ‘talimi’ adı verilen kılıç oyunlarıyla ve özel kıyafetleriyle bu savaşı canlandırırlar.

Öğlen yemeğimiz içinde serbest zamanımız bu karnavalın yapıldığı köyde olacak. Ardından limana doğru hareket ediyoruz. Pasaport kontrolünün ardından sizleri adadan güzel hatıralarla uğurluyoruz.
TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER;
 • Çeşme-Sakız Turyol Hızlı Feribot Geçişleri
 • 1 Gece Seçilen Otelde Oda + Kahvaltı Konaklama
 • Güney Ada Turu
 • Mostra Karnavalı Turu
 • Tur Boyunca Türkçe Rehberlik ve Acente Refakati
 • Liman ve Şehir Vergileri Dahildir.
TUR FİYATINA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER;
 • Yurt Dışı Çıkış Harcı, Kişisel Harcamalar ve Seyahat Sağlık Sigortası
 • Taverna Gecesi Canlı Müzik, Fix Menü, Limitsiz İçki(Uzo, Şarap vs Yerel İçki) 30€
ÜCRETLENDİRME
 • 2-3 Yıldızlı Otellerde (Diana Hotel, Morning Star Hotel, Kyma Hotel)
 • Kişi Başı: 80 € - Tek Kişilik Oda 100 €
 • 4-12 Yaş Çocuk %50 İndirimli (1. Çocuk)
 • 4 Yıldızlı Otellerde (Grecian Castle Hotel, Erytha Hotel, Aegean Dream Hotel)
 • Kişi Başı: 90 € - Tek Kişilik Oda 115 €
 • 3-12 Yaş Çocuk %50 İndirimli
NOTLAR;
 • Turyol, Konaklanan Yere ve Gümrük Ve Pasaport İşlemlerinden Geçiş Süresine Göre Tur Programında Gerekli Değişiklikleri Yapabilir.
 • Pasaportunda KKTC’ye Giriş Damgası Olanlar Yunanistan’a Giremezler.