Midilli Şehir Merkezi ve Çevre Yerleşimleri

Yedi tepe üzerine konumlandırılmış, Gataluzi Kalesiyle taçlandırılmış, düzenli ve canlı bir şehirdir. Etkileyici kubbeye sahip olan Agios Therapontas Kilisesi ve Özgürlük Heykeli şehir merkezinin sembolleri arasındadır. Sapfo meydanı ve çevresindeki dükkanlar, Midilli Şehri’nin eğlence ve alışveriş merkezi olarak bilinmektedir. Midilli’nin güzellikleri sadece kentin içinde değil, kuzey ve güneydeki alanlarda bulunan köy ve kasabalarda gizlidir.

Taxiarches, Midilli merkezin güney istikametinden havalimanına doğru, şehirden 6,5 km mesafede bulunmaktadır. Selvi gölgesi altında Midilli’nin müthiş manzarasını izleyebilir, bölgede bulunan restoranlardan Yunan Mutfağının lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz.

Havalimanı istikametindeki sahil yolundan Loutra istikametine devam ettiğimizde Charamida’ya varılmaktadır. Adanın her tarafı rüzgarlı olsa bile bu bölge hep sakin ve korunaklıdır. Charamida’nın yakınında, çam ağaçları yeşillerinin içerisinde, denize girilebilecek eşsiz bir koyu bulunan Agios Ermogenis bölgesi bulunmaktadır.

Loutra, Midilli şehir merkezine sadece 9 km uzaklıkta olup, Agios Ermogenis’i geçtikten sonra, taş döşemeli yolu takip ederek varılabilmektedir. Bugüne kadar çalışan zeytinyağı imalathanelerine sahip olan çok güzel bir köy olan Loutra, görülmeye değer yerler arasında bulunmaktadır.

Alifanda, Midilli’nin 3.3 km doğusunda yer alan küçük bir köydür. Hagios Yeorgios Kilisesi ve Arıcılık Kooperatifi ziyaret edilebilir. Panagiouda, Midilli merkezden adanın kuzeyine doğru altıncı kilometresinde bulunan limanı ile adanın deniz kenarındaki mistik bir balıkçı kasabasıdır. Sahildeki kafeteryaları, taze balıkları ve Uzo mezeleri ile her yıl birçok turistin ilgisini çekmektedir. Şehir aynı zamanda, Türk televizyonlarında yayınlanan ‘’ İki Yaka Bir İsmail’’ dizisinin çevrildiği balıkçı kasabası olarak da bilinmektedir. Köyün kuzeyinde küçük bir palmiye orman bulunur. Meryem Ana tapınağı köyün önemli eserleri arasında yer almaktadır. Afalonas, Panagiouda’nın batısında bulunan tepe üzerinde yükselen Afalonas, nefes kesen manzarası ile bizlere Bizans ve Gotik tarzda inşa edilmiş eserlerini sunmaktadır.

Moria, Midilli Şehir Merkezinin 7 km kuzeyinde bulunan Moria beldesinde Roma döneminde inşa edilmiş su kemerlerini görebilirsiniz. Moria üzerinden adanın kuzeyine doğru ilerlediğimizde karşımıza palmiye ağaçları ile tropikal sahil köyü Pamfila çıkacaktır. Köyün merkezinde güzel bir ahşap tapınak ile, Hagia Varvara adında görkemli bir kilise bulunur.

Thermi, Midilli’den 11 km. uzaklıkta olup, yakın tarihte termal suları nedeniyle ziyaretçilerin ilgisini çeken şirin bir kasabadır. Kasabada görkemli Osmanlı döneminden kalma, Sarlıca Palas Otelini görebilirsiniz. Sarlıca kelimesi ‘’sarı’’ ve ‘’ılıca’’ kelimelerinden oluşmaktadır. Kasabanın sahil kısmında eski bir yel değirmeninin süslediği limanı görebilir, cafe ve tavernalarda ada lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz.

Ayasos (Agiasos) Dağ Köyü, Midilli şehir merkezine 27 km mesafede olup, Olimpos dağının 475 metresinde kurulmuş, 2600 nüfuslu bir dağ köydür. Çınar, çam, kestane ve kiraz ağaçlarından oluşan muhteşem bir yeşillikle çevrilidir. Ayasos dağ köyü, köyün merkezinde bulunan ‘’Panagia Vrefokratusa’’ (Hz.İsa’yı tutan Meryem Ana) kilisesi ile tanınmaktadır. Köy yerleşiminin, kilisenin çevresinde kurulmasının nedeni, kilisede bulunan ikonun mucizevi bir etkisinin olduğuna inanılmasıdır. Köy, her yıl 15 Ağustos’ta, Meryem Ana’nın ebediyete intikal tarihinde, dua etmek için gelen binlerce ziyaretçinin akınına uğrar. Köyde iki müze bulunmaktadır, bunlar; Halk Eserleri Müzesi ve Kilise Objeleri Müzesi’dir. Köyde ahşap oymacılığı ve seramik işçiliği sanatı ileri düzeyde olup, buradan birçok hediyelik eşya temin edebilir, köy kahvesinde yapılan özel sakızlı kahveyi tadabilirsiniz.