Samos(Sisam) Adası Gezilecek Yerler

Vathy :

Samos adasının Hegemonya döneminden beri başkenti olan Vathy şehri Vathy Körfezi etrafında amfitiyatral olarak  kurulmuştur. Yaklaşık nüfusu 10.000 olan başkent’in belediye binası Samosluların eski meclisinin restore edilmiş binasında bulunmaktadır. Belediye binasının bir yanını meşhur Arkeoloji Müzesi, diğer yanını ise görkemli Agios Spyridon Klisesi süslemektedir. Pithagora Meydanı ve Samosluların yiğitliğini sembolize eden Aslan Heykeli şehri gezerken muhakkak ziyaret edilmesi gereken yerler arasında turistleri beklemektedir.

Kokari :

Başkente 10 km uzaklıkta iki küçük koy arasında Samos adasının en güzel köylerinden birisi olan Kokari, zaman içerisinde, Pitoresk bir balıkçı köyünden, enfes plajları olan ve turistler açısından çok talep gören bir bölgeye dönüşmüştür. Bitki örtüsünün çok sık yer aldığı bu beldede sahiller sonsuz, deniz tertemiz, barlar ve tavernalar her zaman canlı ve keyif vericidir. Köyü çevreleyen yemyeşil yamaçlarda, çam ormanları ve üzüm bağları arasında şahane yürüyüş patikaları bulunmaktadır. Samos orkidesinin yetiştiği bu bölge, yaz aylarında sörf severlerinde uğrak yeridir.

Pythagorio :

Adanın güney kesminde, Samos antik kentinin harabeleri üzerine inşa edilmiş olan bu şehir, bir zamanların fakir balıkçı köyü, günümüzde ise kozmopolit sayfiye yeridir. Önemli arkeolojik bulguları sayesinde UNESCO tarafından Dünya Kültürel Miras Eseri olarak nitelendirilmiştir. Liman ve yanındaki marina küçük büyük birçok tekneyi barındırır. Marina etrafında konumlanmış restoranlar ve kafeler ziyaretçileri çeken unsurlardır. Tertemiz sularda yüzüp güneşlenmek, geleneksel iş ve ürünlerle uğraşan konuksever yerel halk ile tanışmak isteyenler için eşsiz bir uygarlık örneğidir. Hemen marinanın yanında bulunan Pisagor Heykeli ise bölgeyi ziyaret eden tüm turistlerin önünde fotoğraf çektirmeden ayrılmadıkları harika bir yapıttır.