Ayvalık +902663316700 | Çeşme +902327121808

 

 

MİDİLLİ ADASI / 2 GECE - 3 GÜN KONAKLAMALI TUR PROGRAMI


1.GÜN
Saat 08:00 İtibariyle AYVALIK TURYOL ofisinde buluşup, gümrük işlemlerinin ardından 08:45 ‘de TURYOL gemileri ile Midilli ’ ye hareket ediyoruz. Ayvalık takımadaları, koyları ve deniz fenerlerinin eşliğinde Midilli Adası’na doğru ilerliyoruz. Bu keyifli deniz yolculuğundan sonra Midilli Limanına varıyoruz.

Gümrük işlemlerinin ardından, Gera Körfezi manzarasını izleyerek Midilli`nin en şirin sahil kasabası ve Uzo’nun başkenti Plomari`ye doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Dünyaca ünlü uzo fabrikalarına ev sahipliği yapan Plomari`de yaptığımız kent gezisinin ardından öğle yemeği molası veriyoruz.

Öğle yemeğinin ardından sayısız konakları, Arnavut kaldırımlı sokakları, tarihi anıtları ve meşhur "Boğa Festivali" ile ziyaretçilerini etkileyen Agia Paraskevi’ye geçiyoruz. İlçenin girişinde, 1910 yılında Taksiarhis Kilisesinin girişimiyle kurulan büyük bir Zeytin Müzesi bulunmaktadır. Bu Müze, Yunanistan'da bulunan en güzel ve en bakımlı zeytinyağı fabrikası müzelerinden olup, uzun yıllar Kültür Merkezi olarak faaliyet gösterdikten sonra Piraeus Bankası Kültür Vakfı tarafından Zeytin Müzesine dönüştürülmüştür. Kasabada yabani kuşlar ve hayvanlar için bir hayvan barınağı da bulunmaktadır. 1923 de inşa edilen okul kompleksinin muhteşem binası ilçe merkezine hakim olup, Atina Üniversitesi’nin giriş kapısının bir minyatürünü ihtiva eder. Kasabanın değişik yerlerinde 64 şapel bulunur. Görkemli Pamegiston Taksiarhon Kilisesi, Ayasos Taki Bakire Meryem Kilisesinden sonra ikinci büyük bazilika olarak dikkat çeker. Burada çay ve kahve molası verdikten sonra bu görkemli kasabadan ayrılıyoruz.

Agia Paraskevi kasabasının ardından içerisinde değerli emanetleri ve tarihsel önemi olan Yunanistan’ın en ünlü manastırlarından Limonos Manastırını ziyaret ediyoruz. Bu Manastır Agios Orosun (Ayanoros) bir minyatürü olarak tanımlanıyor. Andissa yolu üzerinde bulunan manastır, her yıl binlerce ziyaretçi alan etkileyici bir manastırdır. Piskoposu Ignatios Mithimnis (Mithimnalı-Molıvoslu) tarafından 1523 yılında inşa edilmiş manastırda, büyük manevi değeri olan binlerce eski kitaplar ve el yazmaları bulunmaktadır. Erkekler manastırı olmasından ötürü ibadet yeri gibi bazı bölümlerine kadınların girmesine ve Aziz ikonlarının görülmesine izin verilmiyor. Osmanlı döneminde önemli eğitim ve kültür merkezi olarak kullanılmış. Manastırın müze bölümünde, ayinlerde kullanılan kutsal giysiler, dini objeler, Bizans el yazmaları ve belgeler sergileniyor. Bu ihtişamlı ve gizemli manastır ziyaretimizden sonra otelimize dönüyoruz.
Akşam yemeğini misafirlerimiz arzularına göre otelde ya da Yunan mutfağını hoş bir ortamda sunan restoranlarda alabilirler. Yemeğin ardından Midilli gecesinin tadını çıkarıp, müziğe ve eğlenceye doyabilirler.

2.GÜN
Otelde verilen kahvaltının ardından Midilli şehir merkezinde bulunan, Hagios Therapondas Kilisesi, Ermou Caddesi, Hagia Athanasious Metropolitlik Kilisesi, Yeni Cami, Türk Hamamı ve Tarihi Roma Agorası gibi tarihi eserleri ziyaret ediyoruz. Burada verilen serbest zamanda; adaya özgü çeşitli peynir, sakız, Uzo gibi ürünlerin tadına bakabilir, dilerseniz alışveriş yapabilirsiniz.

Midilli şehir merkezi gezimizin ardından, Gera Körfezi manzarasını izleyerek Midilli`nin en şirin sahil kasabası Perama da keyifli bir öğle yemeği molası veriyoruz. Yemeğin ardından zeytinyağı ile ünlü Pappados Köyü ve Barbaros Hayrettin Paşa`nın doğduğu köy olan Paleokipos Köyü`nü yakından görüyoruz. Paleokipos Köyü’nün ardından, adanın geleneksel köylerinden Ayasos Dağ Köyü için harekete geçiyoruz.

Tahta oyma mobilyalarını seramik ve dantel işlerini sergileyen şirin çarşısını gezip ünlü adak yeri olan Meryem Ana Kilisesini ziyaret ediyoruz. Çarsı meydanında vereceğimiz kahve molasının ardından Otelimize doğru harekete geçiyoruz. Akşam yemeğinde geleneksel ada yemeklerinin tadına bakıp Bouzouki eşliğinde Yunan müziğine doyarak unutamayacağımız bir Yunan gecesi ( taverna ) geçiriyoruz.

3. GÜN
Sabah kahvaltının ardından otelimizden ayrılıyor ve Termi şehri üzerinden kuzeye hareket ediyoruz. Osmanlı dönemi ve sonrasının en lüks oteli Sarlıca Palas’ta fotoğraf molasının ardından, dünyanın tek insan kanından yapılma ikonasının olduğuna inanılan Taksiarhis Kilisesinin bulunduğu, seramikleri ve ballı yoğurdu ile ünlü Mantamados ‘a varıyoruz. Kilise ziyaretimizi yapıp Kilise avlusunda ballı yoğurt ve lokma molamızı verdikten sonra ünlü yazar Stratis Myrivilis ‘in köyü Skamniya ‘dan geçerek adanın kuzey ucu olan Molivos ‘ a ulaşıyoruz.

Unesco ödüllü bu şirin yerleşim yerinin Arnavut kaldırımlı özgün sokaklarında rehberimiz eşliğinde yürüyüşün ardından serbest zaman veriyoruz. Arzuya göre, özgün elişleri sergileyen küçük dükkanlarından alışveriş yapabilir, teraslı özel cafe restoranlarında Uzo eşliğinde Yunan mutfağının lezzetlerini tadabilirsiniz.

Molivos gezimizi de tamamladıktan sonra dönüş yolun da Petra ve tam tepesindeki manastır bizi karşılıyor. Halen bu manastırın içinde ayinler yapılmakta, çanlar çalınmaktadır. 114 basamaklı manastır ziyaret ederken dileyen misafirlerimiz Petra sahilindeki kafelerin keyfine varıyor. Adanın orta bölgesi Kalloni, ilk Osmanlı yerleşim yeri Arisvi ve Kuş cenneti Tuzla bölgesini de geçerek akşam saatlerinde Midilli Limanına varıyoruz. Bu güzel günün ardından gümrük işlemlerini de bitirdikten sonra 18:00’ da Ayvalık’a doğru harekete geçiyoruz.

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER;
· Ayvalık- Midilli Feribot Bileti (TURYOL gemileri ile)
· 2 gece konaklama ( kahvaltı dahil )
· 3 gün tam ada turu
· 1 Yunan gecesi eğlencesi (yemek dahil, içecek hariç )
· Tur boyunca tüm transferler ve Türkçe rehberlik hizmeti

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER;
· Vize ücreti
· Yurtdışına çıkış harcı
· Öğle yemekleri
· 1 akşam yemeği
· Ayvalık Belediye Limanı Ayakbastı ( kişi başı 100TL )
· Gezi esnasındaki kişisel harcamalar

NOTLAR;
· 2 veya 3 kişilik odalarda kişi başı yetişkin fiyatı 190€’ dur.
· 0-5 yaş çocuk fiyatı 60€ , 6-10 yaş çocuk fiyatı 110€’ dur.
· Single farkı 2 gece için toplam 50€’ dur.
· TURYOL gerekli gördüğü durumlarda programın akışında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
· Pasaportunda KKTC ‘ ye giriş damgası olanlar Yunanistan ‘ a giriş yapamazlar.

GEZİ OTELLERİ;
Lasia Hotel, Silver Bay, Mytilana Village, Aegeansun veya Lesvion, Pebble Beach, Eftalou Hotel.