Ayvalık +902663316700 | Çeşme +902327121808


Sakız Adası Güney Ada Turu

Sakız Adası Güney Ada Turu

Saat 08:30 itibari ile TURYOL ÇEŞME CHECK-İN OFİS’inde buluşup, gümrük ve pasaport işlemlerinin ardından saat 09:00 ‘da TURYOL HIZLI FERİBOTLARI ile, Çeşme koylarında ve deniz fenerleri eşliğinde Sakız Adası'na doğru güvenle hareket ediyoruz. Yaklaşık 30 dakika süren bu keyifli deniz yolculuğunun ardından, saat 11:30 da Turyol Sakız Adası ofisimizde (liman karşısı) buluşarak aracımızdaki yerimizi alıyor ve dünya üzerinde DAMLA SAKIZI’nın üretimini tekelinde bulunduran MASTIHAHORIA adı verilen Sakız adasının güneyindeki bulunan köylere doğru turumuza başlıyoruz.

MESTA Sakız adasında Orta çağdan kalma mimari yapısı günümüze kadar en iyi şekilde korumuş kale-köy arasında yer alan bu yer ilk durağımız. Bizleri inşa edildiği dönem olan 13. Yüzyıla, zamanda bir yolculuğa çıkarıyor. Eski daş duvarlarla örülü labirent geçişleri kullanarak köyün merkezine yani meydanına ulaşıyor, kahve molası veriyoruz. Taksiarchis kilisesini ziyaretin ardından köyden ayrılıyoruz.

 

PYRGİ köyü sıradaki köyümüz ve evlerin üzerindeki geometrik şekilleriyle dünyada eşi benzeri bulunmayan bir yer . Ksista adı verilen ve Cenevizlilerden günümüze yüzyıllardır uygulanan binaların dış cephelerini kaplayan tarihi hakkında detaylı bilgileri rehberimiz bizlere aktarıyor.

 

Ardından öğle yemeği ve yüzme molamız için altın sarısı kumları ile adanın en ünlü plajı KARFAS ile farklı bir atmosfer. Burada misafirlerimiz için çeşitli deniz ürünleri ve mezelerden oluşan farklı konsepteki menüden istediklerini seçebilir, plajın keyfini çıkarabilirler.

Son durağımız olan ve her platformda adanın çok önemli sembollerinden biri olarak karşımıza çıkan deniz kenarındaki 4 adet yel değirmeni (TABAKİKA) görmelisiniz. Tarihi yel değirmenleriyle bölgeye de adını vermiş olan deri işleyici tabakhanelererin (tabakika) su ihtiyacını gidermekteydi. Son yıllarda belediyenin katkılarıyla restore edilerek adaya gelen tüm turistlerin fotoğraf molası vermeden geçmek istemediği bir anı noktası haline geldi. Buradaki fotoğraf için verilen serbest zamanın ardından limana doğru ilerliyoruz.

Bu güzel günün ardından gümrük işlemlerinin bitimi ile gemimizle İzmir Çeşme'ye doğru harekete geçiyoruz. Çeşme Sakız feribot yolculuğumuzu tamamlayarak Ege'nin mavi sularında çok harika keyifli bir gün geçiriyor ve yeniden Çeşme'ye ulaşıyoruz.

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER;

Tur boyunca tüm transferler, Yasal Sorumluluk, Türkçe rehberlik hizmeti

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER;

Turyol Feribot Ulaşım Hizmeti, Yunanistan Vize ücreti, Yurtdışı çıkış pulu/harcı, Öğle yemekleri

NOTLAR;

0-4 yaş çocuklar (koltuk işgal etmemek kaydıyla) ücretsizdir.

Gerekli gördüğü durumlarda Turyol programın akışında değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Hava şartlarını gözeterek programda yüzme molası verebilir.