Ayvalık +902663316700 | Çeşme +902327121808

 

Kampos

Bölgenin bereketli narenciye bahçeleri, konumu ve güzelliği, Cenevizliler tarafından fark edilmiş olacak ki, bu bölgeyi seçerek, günümüze kadar dayanan sağlamlıkta, taştan konaklar yapmışlardır. 1881 depremi birçok yapıya zarar verse de, burada göreceğiniz konaklar, yerel halkın ve mülk sahiplerinin gösterdiği özen sebebiyle, sizlere Cenevizlilerin özgün mimari kültürünü hissettirecektir.

Bu konaklarda kullanılan taş özeldir ve Thimiana köyünden çıkarılmaktadır. Kahve ve kırmızı gölgeli mermerleriyle ünlü Thimiana köyünün taşları, dekorasyon için harikulade bir malzemedir. Kampos bilgesindeki çoğu yapıda bu taştan kullanılmıştır.

Daha öncesinde de yine aristokratlar tarafından yerleşim alanı olarak seçilen bu bölge, günümüzde adada yaşayan yerel halk için de ayrı bir önem arz etmektedir. Kampos, Merkezden 6 kilometre mesafede bulunmaktadır. Kamposlular, hem üretimini hem ticaretini yaptıkları narenciyeleri soğuktan ve rüzgardan korumak için, Taş Konakların duvarlarını oldukça yüksek yapmışlardır. Mozaik süslemeli avlularıyla göz dolduran bu konaklar, Kampos gezinizden aklınızda kalacak görüntüler arasında olacaktır.