Ayvalık +902663316700 | Çeşme +902327121808

 

Petra

Petra kelimesi Yunanca’da taş veya kaya anlamına gelmekte olup, kasaba bu adı köyün tam ortasında bulunan 35 metre yüksekliğindeki kayadan almaktadır. Kayanın üstünde, 114 basamak ile ulaşılabilen, Panagia Glikofilusa (sevgiyle öpen Meryem Ana) Kilisesi bulunmaktadır. Kaya üstüne inşa edilen ilk kilisenin 1609 yılında inşa edildiği tahmin edilmekte olup, günümüzde kadar gelen kilise 1747 yılında inşa edilip, 1840 yıllarında restora edilmiştir.

Petra 19. & 20. yüzyıla ait eski konaklar ve güzel bahçelerle doludur. Oldukça ilginç olan Varelcidena konağı, merkez meydanına çok yakındır. Yeni restore edilen bu konak muhteşem duvar resimleri ve iç tasarımı sayesinde benzersiz bir müze olmuştur.

Petra, oteller, kiralık odalar, otantik tavernalar, modaya uygun barlar ve lokantaların yanı sıra müthiş bir kum sahile sahiptir. Otantik koylarda mükemmel plajlar, yasemin, palmiye ve meyve ağaçları ile dolu bahçeleri olan konaklar, Petra’nın diğer bölgelerden ayırt edici özellikleri arasında yer almaktadır. Petra’nın çarşısı, bölgenin en otantik çarşılardan biri olup, küçük dükkanlardan bölgeye özgü hediyelik eşyalar alınabilmektedir.