Ayvalık +902663316700 | Çeşme +902327121808

Mandamados

Midilli’den 37 km. uzaklıkta bulunan Mandamados, adını Tükçedeki ‘’Manda’’ kelimesinden almıştır. Midilli adasının kuzey doğusunda bulunan bu şirin kasabanın en önemli özelliği, baş meleğe adanmış olan Taksiarhis manastırını barındırmasıdır. Taksiarhis manastırı, baş meleğe adanmış 140 ibadethanenin merkezi olarak bilinmektedir. Günümüzdeki son halini 1870 yıllarında alan manastır, adanın en önemli ziyaret yerlerinden biridir. Her yıl, Paskalya bayramını ikinci haftasında manastıra binlerce ziyaretçinin katıldığı panayır etkinlikleri yapılmaktadır.

Taksiarhis manastırı, bir efsaneye göre; korsanlar, bölgede ibadet eden 40 rahip’e saldırır ve 39’unu öldürür. Kalan bir rahip çatı katında bulunan bir alana saklanarak kurtulduğu ve sağ kalan rahibin, ölen 39 rahibin kanıyla Taksiarhis’in ikonasını yaptığına inanılmaktadır. Daha sonrasında ikonanın etrafına kilise ve manastır yapılmıştır. İnanışa göre, Taksiarhis ikonasını güzel olduğunu düşünürseniz bu sizin içinizin güzelliğini, kötü olduğunu düşünürseniz bu sizin içinizin kötü olduğuna inanılmaktadır.

Geleneksel mimari karakterine, otantik sokaklara, taş döşemeli yollara sahip olan Mandamodos, eski yıllardan beri seramik sanatına ve seramik atölyelerine ev sahipliği yapmaktadır. Fakat seramik işindeki talebin giderek azalmasıyla birçok kişi zeytin ağacı oymacılığına yönelmiştir. Kasabada geleneksel bir şekilde üretilen yoğurdu meşhurdur.

Sikaminia Köyü, Midilli Adası’nın en yüksek dağlarından, Lepetimnos Dağı’nın kuzey yamacında, 300 metre yükseklikte bulunmaktadır. Sikaminia kelimesinin Yunanca karşılığı, dut ağacı olup, köy ismini o yörede çok miktarda bulunan dut ağaçlarından almıştır. Skaminia, Nobel ödüllü yazar, gazeteci ve bilim adamı Stratis Myrivilis’in (1890-1969) doğduğu yer olup, "Panagia Gorgona" (Denizkızı Madonna) kitabına ilham kaynağı olan bir köydür. Aralarında konakların da bulunduğu köy evlerinin tümü taştan olup geleneksel inşa yapısını sergilemektedir. Çarşının hemen alt kısmında bulunan bazilika tarzındaki Panaya Gorgona Kilisesi 1859 yılında inşa edilmiştir. Midilli Adası’nın en popüler balıkçı kasabası ve adanın evlilik merasimlerinin yapıldığı yer, Sikaminia köyünün sahili olan ‘’Skala Sikaminias’’dır.