Ayvalık +902663316700 | Çeşme +902327121808

Molivos

Midilli Adası’nın kuzeybatı ucundaki Molivos (Mithymna), her zaman adanın turizm merkezi olmuştur. Mitolojiye göre Mithymna, antik dönemlerdeki Kral Makaras’ın kızlarından birinin adı olup, saygıdeğer veya sevilen anlamına gelmektedir. Ortaçağ döneminde şehir, bugünkü adı olan Molivos olarak anılmaya başlanmıştır.

Hagios Pandeleimonas Kilisesi, Hagia Kiriaki Kilisesi ve 1795’de inşa edilen Taksiarhis Bazilikası bölgede görülmeye değer yerlerin başında gelmektedir. Ayrıca Molivos’ta 18'inci yüzyıl sonlarına dayanan birçok konağa ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan biri, çok iyi işlenmiş duvar resimleri ile süslü Giannakou konağıdır. M.S. 6'ıncı yüzyılda İmparator Justinyen’in temelini attığına inanılan Molivos Kalesi, ağaçtan yapılan kapısıyla bir sembol olarak şehri süslemektedir. Kalenin, M.S. 14'üncü yüzyılda yapılan çalışmalar ve Osmanlılar tarafından yapılan eklemelerin sonunda bugünkü halini aldığı bilinmektedir. 1960’tan sonra turizmin artırıldığı bölge, 1965 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmış geleneksel bir kasaba olmuştur. Molivos’un 4 km kuzeydoğusunda, romatizma, kadın hastalıkları, damar sertliği hastalıklarına iyileştirici özellikleri ile dikkat çeken, klorür ve sodyum açısından zengin olan ünlü kaplıcalara sahip Eftalou köyü bulunmaktadır.

Sikaminia Köyü, Midilli Adası’nın en yüksek dağlarından, Lepetimnos Dağı’nın kuzey yamacında, 300 metre yükseklikte bulunmaktadır. Sikaminia kelimesinin Yunanca karşılığı, dut ağacı olup, köy ismini o yörede çok miktarda bulunan dut ağaçlarından almıştır. Skaminia, Nobel ödüllü yazar, gazeteci ve bilim adamı Stratis Myrivilis’in (1890-1969) doğduğu yer olup, "Panagia Gorgona" (Denizkızı Madonna) kitabına ilham kaynağı olan bir köydür. Aralarında konakların da bulunduğu köy evlerinin tümü taştan olup geleneksel inşa yapısını sergilemektedir. Çarşının hemen alt kısmında bulunan bazilika tarzındaki Panaya Gorgona Kilisesi 1859 yılında inşa edilmiştir. Midilli Adası’nın en popüler balıkçı kasabası ve adanın evlilik merasimlerinin yapıldığı yer, Sikaminia köyünün sahili olan ‘’Skala Sikaminias’’dır.